IQ 1204

Home IQ 1204

Komputer TUSA IQ 1204 Twój Nurkowy Numer 1

Komputer nurkowy TUSA IQ1204 DC Solar Link to następna generacja urządzeń TUSA, zasilanych energią słoneczną.
Główne cechy: możliwość przeniesienia logbooka do smartfona lub tabletu dzięki technologii Bluetooth® SMART; Akumulator ładowany energią słoneczną, co eliminuje konieczność wymieniania baterii; możliwość zdefiniowania 4 mieszanek nitroksowych; tryb free divingu; szczelna i wytrzymała obudowa, chroniąca przed zalaniem.
Używając technologii Bluetooth® SMART, możesz przenosić swoje zalogowane nurkowania z komputera nurkowego IQ1204 DC Solar Link do jakiegokolwiek smartfona lub tabletu, z zainstalowaną aplikacją TUSA Diving LOG. Dzięki temu możesz łatwo dzielić się nimi z przyjaciółmi za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Testowany przez Divers24

divers24c

NURKOWY NUMER 1

 

Urządzenie możemy zakwalifikować jako tzw. komputer zegarkowy, z którym nie musimy się rozstawać po zakończonym nurkowaniu, gdyż jego design i funkcjonalność przydadzą nam się również na co dzień. Produkt na pewno zwróci uwagę nurków rekreacyjnych, osób które lubią zwiedzać nowe miejsca nie tylko na lądzie, a także freediverów, dla których komputer wyposażono w specjalny tryb pozwalający monitorować treningi nurkowania swobodnego. Niewątpliwym atutem urządzenia jest bateria słoneczna, która sprawia, że urządzenie jest gotowe do pracy pod wodą w każdej chwili. Nie musimy więc martwić się wymianą baterii przed wyjazdem za granicę czy specjalnym jej ładowaniem przed nurkowaniem. Wystarczy, że razem z naszym komputerem złapiemy trochę słońca.

Tomasz Andrukajtis
Divers24.pl

 

 

TUSA’owskie cacko IQ1204 – praktycznie

Tak się złożyło, że w wtedy, kiedy testowałem nowy komputer TUSA IQ1204 DC SOLAR LINK, skradziono mi mój „stary” wysłużony i niezawodny. Szczerze mówiąc, nie wiem do końca, w którym momencie, bo byłem zaaferowany tym nowym. Nie spuszczałem go z oka, a było to o tyle łatwe, że IQ 1204 jest komputerem zegarkowym i można się z nim nie rozstawać od porannej pobudki do ponownego położenia się spać. Fakt ów wykorzystałem, zakładając go na nadgarstek lewej ręki. Czarny kolor kompaktowego cacka z daleka nie rzucał się w oczy, a przy bliższej konfrontacji wywoływał zapytania. Nurków zaciekawiał napis SOLAR POWERED.

Firma wprowadzając ten model wyraźnie zaznacza na swojej stronie, że teraz nie potrzeba się już martwić o to, że bateria padła, a pewnie wielu z Was miało takie zdarzenie we własnym życiu. Przybywasz na miejsce nurkowe, wchodzisz do akwenu i przy pierwszym kontakcie z wodą, jeszcze przed zanurzeniem czytasz: sorry bateria umarła.

W przypadku TUSA IQ1204 jest to niemożliwe! Akumulator ładowany jest bowiem światłem słonecznym i sztucznym, co eliminuje konieczność wymieniania baterii.

Oczywiście przed wejściem do wody warto zapoznać się z instrukcją obsługi, która dostępna jest na stronie producenta: http://tusa.com.pl/iq-1204/

Komputer zegarkowy, który miałem przetestować w czasie zanurzeń rekreacyjnych w Atlantyku, czekał, aż sprzęt zostanie przygotowany i przetransportowany do riba. Wtedy przyszedł czas na wskoczenie w pianki i założenie komputerów. Tu pojawił się pierwszy i przedostatni problem, pasek TUSA IQ 1204 jest idealny na gołe nadgarstki lub na nadgarstki opakowane w neopren mokry. Jeśli ktoś jest sporej budowy albo używa suchacz może mieć problem z zapięciem standardowego paska, jest zbyt krótki.

Komputer zegarkowy może zaskakiwać. Prócz wspomnianego „bajeru” z ładowaniem akumulatora „z kosmosu”, w trakcie nurkowania możemy używać aż 4 mieszanek nitroksowych o frakcji tlenu od 21% do 100% i łatwo je przełączać.

Biorąc pod uwagę niezły design należy zwrócić uwagę, że komputer ten jest wyposażony w podświetlany wyświetlacz, który możemy ustawić tak, by podświetlenie po naciśnięciu przycisku działało do 10 sekund. Taki czas wystarczy do sprawdzenia parametrów nurkowania, a jeśli nie to przecież możemy nacisnąć przycisk jeszcze raz!

Przydatną informacją dla nurków rekreacyjnych, których chyba najbardziej zaciekawi ten model, jest fakt, że w komputerze tym jest opcjonalny głęboki przystanek bezpieczeństwa dla nurkowań bezdekompresyjnych głębszych niż 24 metry.

W trakcie kilku moich zanurzeń starałem się korzystać z różnych jego funkcji. Ciekawostką jest, że Producent zainstalował w IQ2014 alarmy dźwiękowe i wizualne, co ułatwia zaaferowanemu nurkowi spojrzeć na wartości krytyczne parametrów nurkowania i przez to może wpływać na zwiększenie jego bezpieczeństwa. Nurek może być ostrzegany o takich parametrach, jak przekroczenie prędkości wynurzania, głębokości, czy np.  czasu bezdekompresyjnego. Jest to na pewno zaleta, którą warto wziąć pod uwagę przymierzając się do kupna tego konkretnego komputera.

Drugim i ostatnim mankamentem może być fakt, że literki są dość małe. Komputer jest kompaktowy i wyświetla dużo informacji, co przełożyło się na  małą czcionkę. Osoby z wadą wzroku, szczególnie starsze, mogą mieć problem, by odsunąć na tyle rękę od oczu, by wyraźnie odczytać parametry.

Za to doczytałem, że ekstremalni nurkowie lubiący wyzwania w postaci górskich jezior i stawów mogą być spokojni. TUSA IQ1204 wyposażony jest w inteligentny tryb wysokościowy, który automatycznie dostosowuje parametry do warunków w jakich chcemy nurkować na wysokości, gdzieś w górach.

Również freediverzy będą zadowoleni, bo pomyślano o nich projektując ten komputerek i wyposażono go w tryb pozwalający na monitorowanie treningów nurkowania swobodnego.

No i na koniec dodam, że wygląd i funkcjonalność komputera zegarkowego, który miałem możliwość testować jest pomyślana tak, by się z nim nie rozstawać. Po udanym nurkowaniu, płuczemy sprzęt, bierzemy prysznic, przebieramy się i idziemy do pubu, do domu, czy na pożywny obiad, a TUSA IQ1204 DC SOLAR LINK towarzyszy nam przez cały czas!

Wojciech Zgoła

PS.

Prawie bym zapomniał, a to ważna rzecz. Dzięki zastosowaniu technologii bluetooth smart wszystkie zalogowane nurkowania możesz przenieść do jakiegokolwiek tabletu czy smartfona. Warunkiem jest posiadanie na takim urządzeniu aplikacji Tusa Diving Log.

Wybierz swój styl

Dlaczego warto postawić na DC Solar Link?

Akumulator ładowany światłem słonecznym, lub sztucznym. Ta funkcja eliminuje konieczność wymieniania baterii.

Technologia Bluetooth® SMART pozwala na przeniesienie, za pośrednictwem połączenia Bluetooth®, zalogowanych parametrów nurkowań z komputera nurkowego IQ1204 DC Solar na smartfony i tablety z zainstalowaną aplikacją TUSA Diving LOG.

Ta zaawansowana funkcja umożliwia ustawienie czterech różnych mieszanek nitroksowych (Mix 1, Mix 2, Mix 3, Mix 4) o frakcji tlenu w zakresie 21-100%, które można łatwo przełączać w trakcie nurkowania.

Inteligentny tryb wysokościowy umożliwia komputerowi automatyczne dostosowanie parametrów do nurkowania na wysokości.

Komputery nurkowe TUSA wyposażone są w dźwiękowe i wizualne alarmy dla najważniejszych parametrów nurkowania. Nurek może być ostrzegany o przekroczeniu prędkości wynurzania, maksymalnej głębokości, czasu bezdekompresyjnego, głębokości przystanku bezpieczeństwa, oraz innych ważnych parametrów nurkowania.

Niektóre komputery TUSA wyposażone są w podświetlany wyświetlacz, ułatwiający nurkowania nocne, lub w warunkach słabego oświetlenia. Jasne podświetlenie aktywowane jest przez naciśnięcie przycisku a czas jego trwania może być ustawiony do 10 sekund, co umożliwia nurkowi łatwe i szybkie sprawdzenie krytycznych parametrów nurkowania.

Tryb free divingu kalkuluje czasy nurkowań i przerw powierzchniowych podczas nurkowania na wstrzymanym oddechu.

Opcjonalny głęboki przystanek bezpieczeństwa podczas nurkowań bezdekompresyjnych, głębszych niż 24 metry.

Koniec z wymianą baterii

TUSA Diving Log App

Jak korzystać z TUSA Diving Log App

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress